Αυτή η μητρική πλακέτα είναι εξοπλισμένη με τον οκταπύρηνο επεξεργαστή Rockchip RK3588, διαθέτοντας 4 πυρήνες υψηλής απόδοσης Cortex-A76 συν 4 πυρήνες εξοικονόμησης ενέργειας Cortex-A55, με μέγιστη συχνότητα έως 2.8GHz. Σε συνδυασμό με την υψηλής απόδοσης GPU ARM Mali-G610 MC4 και ένα NPU 6 TOPS, προσφέρει ισχυρή υπολογιστική απόδοση και εξαιρετικές δυνατότητες υπολογιστικής ακμής AI, καλύπτοντας τις απαιτήσεις επεξεργασίας πολλαπλών εργασιών, επεξεργασίας εικόνας υψηλής ευκρίνειας και έξυπνης αναγνώρισης σε βιομηχανικά σενάρια.
Το προϊόν υποστηρίζει ευέλικτη διαμόρφωση μνήμης DDR4 2GB/4GB/8GB και είναι εξοπλισμένο με αποθηκευτικό χώρο eMMC προαιρετικά από 8GB έως 128GB, με σταθερή και αξιόπιστη απόδοση ανάγνωσης/εγγραφής για να προσαρμόζεται στις απαιτήσεις αποθήκευσης δεδομένων και λειτουργίας διαφόρων βιομηχανικών εφαρμογών. Παρέχει άφθονες διεπαφές εξόδου οθόνης, συμπεριλαμβανομένων LVDS (διπλό 8 καναλιών), EDP, MIPI, HDMI και VGA, επιτρέποντας εύκολη σύνδεση με διάφορες βιομηχανικές οθόνες για υποστήριξη πολλαπλών οθονών και εξόδου υψηλής ευκρίνειας.
Ως βιομηχανική μητρική πλακέτα υψηλής απόδοσης, έχει σχεδιαστεί αυστηρά σύμφωνα με βιομηχανικά πρότυπα, διαθέτοντας υψηλή σταθερότητα και ισχυρή ικανότητα κατά των παρεμβολών. Υποστηρίζει διπλής ζώνης WIFI και δικτύωση υψηλής ταχύτητας 5G, καλύπτοντας ποικίλες δικτυακές απαιτήσεις όπως ασύρματη επικοινωνία σε βιομηχανικό πεδίο, αλληλεπίδραση δεδομένων στο cloud και απομακρυσμένο έλεγχο.
Με πλούσιες και πλήρεις διεπαφές, επιτρέπει γρήγορη επέκταση περιφερειακών, σύνδεση με αισθητήρες και εξοπλισμό ελέγχου. Χρησιμοποιείται ευρέως σε βιομηχανικό έλεγχο, έξυπνους τερματικούς σταθμούς, πύλες IoT, αλληλεπίδραση ανθρώπου-μηχανής, εξοπλισμό αυτοματισμού και άλλους τομείς, λειτουργώντας ως αξιόπιστη κεντρική πλατφόρμα για βιομηχανική έξυπνη αναβάθμιση.
| Στοιχείο | Προδιαγραφή |
|---|---|
| CPU | RK3588 οκταπύρηνος (4×Cortex-A76 + 4×Cortex-A55) με μέγιστη συχνότητα 2.8GHz |
| GPU | ARM Mali-G610 MC4 που υποστηρίζει OpenGL ES 1.1/2.0/3.1/3.2, Vulkan 1.1,1.2, OpenCL 1.1,1.2,2.0 |
| NPU | Μονάδα νευρωνικής επεξεργασίας 6 TOPS |
| Μνήμη | 2G/4G/8G DDR4 προαιρετικά |
| EMMC | 16G-128G προαιρετικά |
| Οθόνη | Υποστηρίζει LVDS (διπλό 8), EDP, MIPI, HDMI, VGA |
| Ethernet | 10/100/1000M |
| Wi-Fi | 2.4G/5G WiFi με Bluetooth |
| Λειτουργικό Σύστημα | Android 12 / Linux Ubuntu |
| Κάρτα Μνήμης | TF-CARD |
| Διεπαφή USB | Ενσωματωμένες υποδοχές USB 2.0 (5 τεμ.), εξωτερικό USB 2.0 (2 τεμ.), εξωτερικό 3.0 HOST/OTG (1 τεμ.) |
| Σειριακή Θύρα | Σύνολο 5 θυρών με προαιρετικούς τύπους: TTL (1-5 τεμ.), RS232 (0-4 τεμ.), RS485 (0-2 τεμ.) |
| RTC | Υποστηρίζει μνήμη ρολογιού εκτός λειτουργίας με αυτόματη ενεργοποίηση/απενεργοποίηση |
| Κάμερα | Συμβατή κάμερα USB |
| Μέγεθος PCB | 170mm × 170mm |
| Τροφοδοσία | Είσοδος DC 12V |
| Εύρος Θερμοκρασίας | -20°C έως 80°C |
Συνολική Αξιολόγηση
Στιγμιότυπο Αξιολόγησης
Ακολουθεί η κατανομή όλων των αξιολογήσεωνΌλες οι Κριτικές